Valta vaihtui SISU:ssa

Martti Peijonen pääsi eläkkeelle vuonna 1993 alkaneesta pestistään SISU:n puheenjohtajana, kun hän ojensi perjantaina 20.1.2017 seuran talkooväen illanvietossa puheenjohtajan nuijan seuraajalleen. Ennen puheenjohtajuuttaan Martti oli toiminut useampana vuotena mm. seuran sihteerinä.

Vetovastuussa jatkaa SISU:n oma lentopallojuniorikoulun kasvatti Mikko Venhomaa, joka puolestaan on ollut käynnistämässä lentopallon junioritoimintaa uudelleen Perniössä. Syksyllä v. 2010, kun junioritoimintaa lähdettiin uudelleen herättelemään, oli mukana viitisen innokasta pikkutyttöä.

Tällä hetkellä SISU:n riveissä harjoittelee ja pelaa yli viisikymmentä tyttöä neljässä eri ikäsarjassa (F-, E-, D- ja C-tytöt) ikähaarukalla 7-15-vuotiaat sekä yli 20 pallokoululaista.

Martin puheenjohtajakaudella on SISU:lle perustettu myös sulkapallojaosto. Yli kymmenen vuotta sitten alkaneet ohjatut sulkapalloharjoitukset ovat houkutelleet mukaansa myös innostuneita sulkapallojunioreita.

Martti ei suinkaan ole jäämässä oloneuvokseksi, vaan arvokas työ seuran taustajoukoissa jatkuu edelleen.

 

Kiitos Martti puheenjohtajavuosista ja onnittelut Mikolle uudesta pestistä!